Embed

Siyah Ocak veya 20 Ocak faciası

 

Siyah Ocak veya 20 Ocak faciası - 1990, 19 Ocak-dan 20-ne bağlayan gece Sovyet ordusunun, Ermeni haydut çeteleri ile beraber Azerbaycan halkına karşı uyguladığı saldırıları.

Azerbaycan'ın özgürlüğü ve toprak bütünlüğü için mücadele tarihine kahramanlık sayfası gibi dahil olmuş 1990 yılının 20 Ocak ülkemize karşı toprak iddiaları ileri süren Ermenistan'ın saldırgan hareketlerinden ve SSCB yönetiminin yardımına karşı çıkmak maksadıyla Bakü'nün sokaklarına ve meydanlarına çıkarak buna kendi kesin itirazını bildiren geniş halk kitlelerine karşı Sovyet ordusunun savaş bölümlerinin saldırısı Azerbaycan'da görülmemiş faciaya, kausa yol açtı. Bu trajik günlerde kendi ülkesinin, halkının özgürlüğünü, şeref ve haysiyetini herşeyin üzerinde tutan mert Vatan evlatları canlarından geçerek şehitlik zirvesine yüceldi.

Büyük kayıplarla, masum insanların katli ile sonuçlanan 20 Ocak faciası Mihail Gorbaçov başta olmak üzere suç imparatorluk yönetiminin Azerbaycan'a karşı ihanetkar politikasına dayanmayan, kendi özgürlüğüne, bağımsızlığına can atan Azerbaycan halkının hem de mübarizliyini, eyilmezliyini, mağrurluğunu sergiledi.

1990, 20 Ocak, eski Sovyet devletinin harp makinesinin Azerbaycan halkına karşı uyguladığı katliamlar insanlığa karşı işlenmiş en ağır cinayetlerden biri olarak insanlık tarihinde kara sayfa olarak kalacaktır. Milli özgürlüğü, ülkesinin toprak bütünlüğü uğruna mücadeleye kalkmış yerli ahaliye tutulması, toplu terör neticesinde yüzlerce masum insanın katledilmesi ve yaralanması totaliter Sovyet rejiminin çöküşü arifesinde onun suç mahiyetini tüm dünyaya bir kez daha gözler önüne serdi.

Tanklar ve BTR-ler Bakü sokaklarında önlerine çıkan her şeyi eziyor, askerler her yanı amansız ateşe tutuyorlardı. İnsanlar sadece sokaklarda, otobüste giderken, kendi evlerinde oturdukları yerde kurşunlara hedef geliyorlardı. Yaralıları götürmeye gelen ambulans arabaları ve tıp çalışanlarını da ateşe tutuyorlardı. Bir gün içinde Bakü'de 137 kişi öldürüldü, 700 kadar kişi yaralandı, 800'den fazla kişi yasadışı tutuklandı.

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !